Hernando High's Ross Stalcup was edged in the final straight of the 1600 meter final by John Jessup from Gulf High. Photo by JOE DICRISTOFALO

2017 Final Hernando County Boys Track and Field Recaps

BOYS TRACK & FIELD – Compiled by TONY CASTRO 2017 Central Bears Head Coach – Kevin Ballard (2nd Year) DATE EVENT SITE RESULT 02-15 Tarpon Springs-East Lake Early Bird Inv. Away 24th/24 teams 02-17 Holiday-Anclote Invitational Away 6th (T)/8 teams 03-03 New Port Richey-Mitchell Invitational Away 19th/19 teams 03-09 Dade City-Pasco Invitational Away 10th/10 teams 03-21 Inverness-Citrus High’s Doug Patton Memorial Away 12th/12 teams 04-06 Hernando/Citrus County Championship Away 9th/9…

Read More >>
Dominique Walker

2017 FINAL HERNANDO COUNTY BOYS WEIGHTLIFTING HONOR ROLL

BOYS WEIGHTLIFTING – Compiled by TONY CASTRO TOP 10 WGT NAME/SCHOOL BEN-CLN-TOT 119 Solari, Bradley (SPG) 170-135—305 129 Gilmore, Jordan (SPG) 180-170—350 139 Tafelski, Boston (HER) 205-175—380 154 Segura, Andro (SPG) 265-200—465 169 Russell, Robert (CEN) 260-210—470 183 Maratea, Alec (SPG) 290-200—490 199 Walker, Dominique (CEN) $ 325-265—590 219 Pagels, Colin (HER) ^ 295-280—575 238 Carwell, Augustus (NCT) 290-255—545 HWT Loeffler, Thomas (HER) 325-225—550 $ Denotes 2017 state placer. ^…

Read More >>
Samantha Traudt.
Photo by JOE DiCRISTOFALO

2016-17 FINAL HERNANDO COUNTY GIRLS WEIGHTLIFTING HONOR ROLL STATS

NCT’s two-time state champion: Samantha Traudt. Photo by JOE DiCRISTOFALO   GIRLS WEIGHTLIFTING – Compiled by TONY CASTRO TOP 10 WGT NAME/SCHOOL BEN-CLN-TOT 101 Kayla Rivera (NCT) 85-105—190 110 Jessica Osborne (NCT)^* 120-135—255 119 Victoria Davila (NCT)!* 135-125—260 129 Kaitlyn Pierce (NCT)^% 145-170—315 139 Samantha Traudt (NCT)$$ 170-180—350 154 Brooke Spaulding (WW)! 155-155—310 154 Kaitlyn Pierce (NCT) 140-170—310 169 Imani Powell (HER)!* 140-145—285 183 Janea Mobley (HER)!* 140-150—290 199 Janea…

Read More >>
Jonathan Gates Photo by JOE DiCRISTOFALO

HERNANDO COUNTY SPORTS CALENDAR (thru 05-19)

SPORTS CALENDAR (NOTE: Times and dates are subject to change.) 05-16: BASEBALL Class 5A, Region II Semifinals Nature Coast Technical at Orlando-Bishop Moore Catholic, 7 p.m. SPRING FOOTBALL Nature Coast Technical at Palm Harbor-University, 7 p.m. 05-18: SPRING FOOTBALL Bushnell-South Sumter at Springstead, 7 p.m. Holiday-Anclote at Weeki Wachee, 7 p.m. Hudson at Central, 7 p.m. 05-19: SPRING FOOTBALL Hernando at Land O’ Lakes-Sunlake, 7 p.m.  

Read More >>
Springstead High's perfect battery , catcher Paige Pfent and pitcher Kama Woodall during the game with South Lake . Photo by JOE DiCRISTOFALO

HERNANDO COUNTY SPORTS CALENDAR (thru 05-12)

SPORTS CALENDAR (NOTE: Times and dates are subject to change.) 05-09: SOFTBALL Class 5A, Region II Semifinals Nature Coast Technical vs. Hernando at Brooksville’s Tom Varn Park, 7 p.m. Class 6A, Region II Semifinals Belleview at Springstead, 7 p.m. BASEBALL Class 5A, Region II Quarterfinals Orlando-Lake Highland Prep at Nature Coast Technical, 7 p.m. Hernando at Orlando-Bishop Moore Catholic, 7 p.m. Class 6A, Region II Quarterfinals Belleview at Springstead, 7…

Read More >>
Springstead's Dakota Blevens slides into a tag on a steal attempt Tuesday in the game against Dunnellon.Photo by JOE DiCRISTOFALO

HERNANDO COUNTY SPORTS CALENDAR (thru 05-06)

SPORTS CALENDAR (NOTE: Times and dates are subject to change.) 05-01: BASEBALL Class 2A, District 5 Tournament play-in game Game 1 – No. 9 seed Tampa-Citrus Park Christian at No. 8 seed St. Petersburg-Keswick Christian.   05-02: BASEBALL Class 5A, District 7 Tournament Quarterfinals @ Ridgewood Game 1 – No. 5 seed Hudson vs. No. 4 seed New Port Richey-Ridgewood, 7 p.m. @ Central Game 2 – No. 6 seed…

Read More >>