HERNANDO COUNTY SPORTS CALENDAR (thru 01-12)

Central High’s Rashaad Boyce 910) was named to All-Tournament at the conclusion of the Greg O’Connell Shootout n Spring Hill. Photo by JOE DiCRISTOFALO

SPORTS CALENDAR

(NOTE: Times and dates are subject to change.)

01-07:

BOYS BASKETBALL:

Weeki Wachee at Nature Coast Technical, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL:

Land O’ Lakes at Weeki Wachee, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER:

Central at Umatilla, 5:15 p.m.

GIRLS SOCCER:

Dade City-Pasco at Springstead, 6:30 p.m.

Central at Umatilla, 3:30 p.m.

Nature Coast Technical at Land O’ Lakes, 7 p.m.

01-08:

BOYS BASKETBALL:

Inverness-Citrus at Central, 7:30 p.m.

Crystal River at Hernando, 7:30 p.m.

Lecanto at Nature Coast Technical, 7:30 p.m.

Springstead at Land O‘ Lakes, 7:30 p.m.

HCA at Ocala-Meadowbrook Academy, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL:

Hernando at Crystal River, 7:30 p.m.

HCA at Ocala-Meadowbrook Academy, 6 p.m.

Central at Inverness-Citrus, 7:30 p.m.

Nature Coast Technical at Lecanto, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER:

Land O’ Lakes-Sunlake at Nature Coast Technical, 7 p.m.

Springstead at Hudson, 6:30 p.m.

Hernando at Weeki Wachee, 7:30 p.m.

Shady Hills-Bishop McLaughlin at HCA, 4 p.m.

GIRLS SOCCER:

Weeki Wachee at Hernando, 7:30 p.m.

01-09:

WRESTLING:

Dade City-Pasco at Hernando, 12:40 p.m.

GIRLS WEIGHTLIFTING:

Springstead at New Port Richey-River Ridge, 3 p.m.

Shady Hills-Bishop McLaughlin, South Sumter at Hernando tri-meet, 3 p.m.

BOYS BASKETBALL:

Hernando at Groveland-South Lake, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL:

Weeki Wachee at Wildwood, 7:30 p.m.

Bushnell-South Sumter at Central, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER:

Central at Zephyrhills, 7 p.m.

GIRLS SOCCER:

Weeki Wachee at Central, 7:30 p.m.

Valrico-Bell Creek Academy at Nature Coast Technical, 7 p.m.

01-10:

BOYS BASKETBALL:

Clermont-Real Life Academy at weeki Wachee, 7:30 p.m.

HCA at Zephyrhills Christian Aacdemy, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL:

Tampa-Citrus Park at HCA, 6 p.m.

Nature Coast Technical at Wildwood, 7:30 p.m.

Springstead at Land O’ Lakes-Sunlake, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER:

Wesley Chapel at Nature Coast Technical, 6 p.m.

Springstead at Central, 7 p.m.

Weeki Wachee at New Port Richey-Gulf, 6:30 p.m.

Clearwater-Lakeside Christian at HCA, 4 p.m.

GIRLS SOCCER:

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch at Springstead, 6:30 p.m.

New Port Richey-Gulf at Hernando, 7:30 p.m.

01-11:

BOYS SOCCER:

Dade City-Pasco at Hernando, 7:30 p.m.

Nature Coast Technical at Central, 7 p.m.

Wesley Chapel at Springstead, 7:30 p.m.

Weeki Wachee at Zephyrhills, 7:30 p.m.

HCA at Lecanto-Seven Rivers Christian6 p.m.

BOYS BASKETBALL:

Central at Hernando, 7:30 p.m.

Nature Coast Technical at Weeki Wachee, 7:30 p.m.

Springstead at Land O’ Lakes-Sunlake, 7:30 p.m.

Lecanto-Seven Rivers Christian at HCA, 7;30 p.m.

GIRLS BASKETBALL:

Hernando at Central, 7:30 p.m.

Lecanto-Seven Rivers Christian at HCA, 6 p.m.

Tampa-SLAM Academy at Springstead, 7:30 p.m.

GIRLS SOCCER:

Central at Crystal River, 7:30 p.m.

Zephyrhills at Weeki Wachee, 7:30 p.m.

Springstead at Wesley Chapel, 7:30 p.m.

Nature Coast Technical at Holiday-Anclote, 6:30 p.m.

Hernando at Dade City-Pasco, 7:30 p.m.

01-12:

WRESTLING:

Class 2A, District 5 Duals

Central, Hernando, WeekiWachee at Nature Coast Technical, 10 a.m.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 75 = 79