2018-19 HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL STATS (thru 03-07)

WRESTLING

– Compiled by TONY CASTRO

TOP 10 WINNING PERCENTAGE

Springstead Chris Morales vs Brandon’s Broc Spurling during 2017 Tony Ippolito Memorial Tournament at Brandon High. Photo by JOE DiCRISTOFALO
 

RK.

 

NAME

 

SCH

 

YR

 

W

 

L

 

.PCT

 

PINS

1.

Morales, Chris

SPG

12

38

2

.950*

28

2.

Spencer, James

SPG

12

35

3

.921

24

3.

Reynolds, Christian

SPG

12

30

4

.882

19

4.

Valdez, Fernando

HER

12

44*

6

.880

25

5.

Pritz, Josh

HER

12

38

6

.864

26

6.

Nardini, Dominic

SPG

10

34

8

.810

11

7.

Sorensen, Jesse

CEN

11

29

7

.806

21

8.

Dominguez, Jonathan

NCT

10

36

9

.800

25

9.

Gould, Billy

HER

10

35

10

.778

17

10.

Britton, Jonathon

HER

11

37

11

.771

16

* Denotes Hernando County leader.

2018-19 Central Bears

(thru 03-07)

Jesse Sorensen
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Armand, Logan

9

2

21

0

Carmack, Zack

11

10

10

9

Chancey, Peyton

9

11

21

8

Cheverie, Nick

12

8

11

4

Gates, Kyle

9

2

8

2

Longon, Skyler

10

3

10

1

Oudeans, Kolby

9

7

5

4

Parris, Charles

12

7

7

5

Sorensen, Jesse

11

29

7

21

Tolbert, Chris

9

3

3

0

Wood, Caleb

11

9

6

7

 

TOTALS (11)

 

91

 

109

 

61

2018-19 Hernando Leopards

(thru 03-07)

Sam Fleming
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Ahne, Jonathan

10

13

13

2

Britton, Jonathon

11

37

11

25

Brown, Michael

11

36

12

16

Coney, Qwenton

11

32

11

16

DeLuca, Joe

10

1

2

0

Ertl, William

11

15

13

7

Espinal, Alex

12

37

12

28

Everhard, Eli

9

0

2

0

Fabela, Justin

10

1

4

0

Fleming, Sam

10

34

18

22

Gould, Billy

10

35

10

17

Jackson, Heaven-Leigh

11

23

18

17

Lisk, J.

12

24

7

9

McCombs, Austin

11

15

5

9

Mojica, Diego

10

0

1

0

Perez, Jason

10

6

6

3

Pritz, Josh

10

38

6

26

Romain, Maddox

10

3

8

1

Tafelski, Boston

12

37

11

19

Tafelski, Bronson

12

38

12

24

Tafelski, Gabe

9

0

4

0

Valdez, Fernando

12

44

6

25

 

TOTALS (21)

 

467

 

192

 

264

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

(thru 03-07)

Billy Fetzner
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Anderson. Angelina

9

3

7

0

Cook, Austin

10

3

8

2

Craine, Dylan

9

5

14

2

Dominguez, Jonathan

10

36

9

25

Fetzner, Billy

10

43

14

29

Flores, Jose

9

3

6

1

Florkowski, Jesse

11

10

20

6

Gentz, Aaron

10

21

22

10

Marotta, Michael

11

30

21

20

Mookdasanit, Malachi

12

4

0

2

Morris, Jaxson

11

29

16

21

Murray, Caleb

9

1

7

1

Paneson, Tristin

10

10

14

9

Patterson, Romeo

9

5

3

1

Prindle, Nick

10

0

6

0

Spellman, Chris

10

32

15

18

Vess, Levi

9

0

4

0

Wiedmer, Damon

9

14

27

4

 

TOTALS (18)

 

249

 

213

 

152

2018-19 Springstead Eagles

(thru 03-07)

Joe Gallo
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Curl, Kyle

10

11

17

6

Desmond, Kyle

11

4

11

0

Gallo, Joe

9

27

16

20

Housel, Dillon

11

25

13

11

Hurley, Eric

9

7

2

2

Mallek, Caleb

10

14

22

9

Morales, Chris

12

38

2

28

Nardini, Dominic

10

34

8

11

Ortiz, Kris

12

18

10

7

Perez, Luis

11

27

18

16

Reif, Amadeus

12

12

22

8

Reynolds, Christian

12

30

4

19

Spencer, James

12

35

3

24

Young, Dante

10

5

7

2

 

TOTALS (14)

 

287

 

155

 

162

2018-19 Weeki Wachee Hornets

(thru 03-07)

Dominick Scaffedi
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Barker, Isaiah

9

2

2

1

Beck, Lane

9

26

23

9

Chamberlain, Kenneth

10

6

12

5

Charles, Klebert

12

25

24

17

Coley, Josh

12

6

1

3

Danner, Brandon

10

3

1

0

Danner, Jacob

12

31

15

24

Facey, Jahkiye

12

39

15

25

Fann, Devon

12

1

6

1

Fisher, Kaden

10

20

14

12

Fournier, James

12

33

14

23

Garvin, Justin

10

5

4

5

Germain, Keith

10

41

14

27

Harris, Roderick

11

13

5

4

Lisk, Kenny

10

9

7

7

Mayberry, Aidan

10

35

12

22

Molina, Simon

9

18

19

6

Reidinger, Michael

12

2

14

1

Scaffedi, Dominick

9

34

22

17

Schmidt, Jason

12

27

10

21

Straube, Deacon

11

25

14

18

Strickland, Brian

12

35

11

21

Vance, Brock

12

4

1

2

Vedder, Cole

10

32

20

15

Young, Rmayni

9

4

0

0

 

TOTALS (25)

 

476

 

280

 

288

2018-19 HERNANDO COUNTY

WRESTLING RECAPS

2018-19 Central Bears

Head Coach – Greg Climan

(1st Year: 1-25-0 overall)

Greg Climan
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

The Villages^

Away

L 18-51

12-07

Dover-Strawberry Crest^

Away

L 18-66

12-07

Gainesville^

Away

L 18-48

12-07

Weeki Wachee^

Away

L 9-72

12-08

Belleview^

Away

L 18-60

12-08

Lecanto^

Away

L 12-72

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

L 12-66

12-08

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 18-36

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

12th/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

30th/33 teams

12-21

Tampa-Sickles!

Away

L 18-60

12-21

Clearwater Central Catholic!

Away

L 18-34

 

12-21

 

Starke-Bradford!

 

Away

 

W 30-18

12-21

Tampa Prep!

Away

L 24-40

12-21

Palm Harbor-University!

Away

L 18-66

12-22

Crystal River!

Away

L 3-50

12-22

Inverness-Citrus!

Away

L 22-66

12-22

Belleview!

Away

L 6-60:

12-22

Rob Herrmann Duals @ Citrus!

Away

8th/9 teams

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

:L 3-78

01-12

Hudson&

Away

L 12-48

01-12

Weeki Wachee&

Away

L 8-69:

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

L 12-54

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

L 12-48

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

6th/6 teams

01-19

Ed Kilpatrick Classic at Inverness-Citrus z

Away

17th/18 teams

02-08

Zephyrhills y

Away

L 12-63

02-08

Hudson-Fivay y

Away

L 18-30

02-08

Hudson y

Away

L 12-36

02-08

Tarpon Springs-East Lake y

Away

L 12-63

02-08

Holiday-Anclote y

Away

L 15-21

02-08

Hudson Duals y

Away

6th/6 teams

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

6th/ 7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

19th/25 teams

03-07

Class 1A State Finals @ Kissimmee$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Rob Hermann Cup Duals @ Inverness-Citrus.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Dual Meet Tourney @ Brooksville-NCT.

Z Denotes Kilpatrick Classic @ Inverness-Citrus.

Y Denotes @ Hudson Duals.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Hernando Leopards

Head Coach – David Pritz

(7th Year: 18-1-0; 132-77-0 overall)

David Pritz
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

 

12-07

 

Land OLakes-Sunlake^

 

Away

 

W 67-6

 

12-07

 

Crystal River^

 

Away

 

W 75-3

 

12-07

 

Lecanto^

 

Away

 

W 65-11

 

12-07

 

Ocala-West Port^

 

Away

 

W 66-9

 

12-08

 

Brooksville-Nature Coast Technical^

 

Away

 

W 75-0

 

12-08

 

Belleview^

 

Away

 

W 65-15

 

12-08

 

Weeki Wachee^

 

Away

 

W 74-4

 

12-08

 

Dover-Strawberry Crest^

 

Away

 

W 45-29

 

12-08

 

Weeki Wachee Duals VII^

 

Away

 

1st/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Home

2nd/33 teams

 

12-19

 

The Villages

 

Home

 

W 66-9

12-29

Knockout Classic VII ~

Away

23rd/39 teams

 

01-10

 

Dade City-Pasco

 

Home

 

W 69-6

 

01-12

 

Brooksville-Central&

 

Away

 

W 78-3

 

01-12

 

New Port Richey-Gulf&

 

Away

 

W 74-6

 

01-12

 

Brooksville-Nature Coast Technical&

 

Away

 

W 69-3

 

01-12

 

Hudson&

 

Away

 

W 79-0

 

01-12

 

Weeki Wachee&

 

Away

 

W 63-9

 

01-12

 

Class 1A, District 6 Tourney&

 

Away

 

1st/6 teams

 

01-16

 

Leesburg z

 

Home

 

W 72-9

01-19

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

2nd/24 teams

01-25

Orlando-Lake Highland Prep y

Away

L 12-57

 

02-02

 

Timber Creek Invitational x

 

Away

 

1st/19 teams

02-09

Green Cove Springs-Clay Rotary %

Away

5th/36 teams

 

02-13

 

Spring Hill-Springstead

 

Away

 

W 36-34

 

02-23

 

Class 1A, District 6 Tourney+

 

Home

 

1st/7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

2nd/25 teams

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 36th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ Knockout Classic VII @ Kissimmee-Osceola.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-NCT.

X Denotes Class 1A, Region II Duals @ Brooksville-Hernando.

Z Denotes @ Wolfpack Invitational @ Orlando-Timber Creek.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola High.

% Denotes @ 21st Green Cove Springs-Clay Rotary Invitational.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Lakeland-George Jenkins.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach – Chance Phillips

(2nd Year: 7-14-0; 20-28-0 lifetime)

Chance Phillips
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

Crystal River^

Away

L 36-48

12-07

Ocala-West Port^

Away

L 30-51

12-07

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 36-45

12-07

Lecanto^

Away

L 38-42

12-08

Brooksville-Hernando^

Away

L 0-75

12-08

The Vilages^

Away

L 36-41

 

12-08

 

Brooksville-Central^

 

Away

 

W 66-12

 

12-08

 

Gainesville^

 

Away

 

W 54-30

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

10th/ 12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

8th/33 teams

12-21

Weeki Wachee &

Away

L 28-54

12-21

Dade City-Pasco &

Away

L 27-48

 

12-21

 

New Port Richey-River Ridge &

 

Away

 

W 36-36 (via criteria)

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch &

Away

L36-42

12-22

Pinellas Park &

Away

L 21-66

12-22

Brandon &

Away

L 6-62

 

12-22

 

New Port Richey-Mitchell &

 

Away

 

W 48-18

12-22

New Port Richey-Gulf &

Away

: 30-42

12-22

17th Gulf Duals &

Away

7th/9 teams

01-12

Weeki Wachee#

Home

L 22-57

01-12

Brooksville-Hernando#

Home

L 3-69

 

01-12

 

New Port Richey-Gulf#

 

Home

 

W 48-29

 

01-12

 

Brooksville-Central#

 

Home

 

W 54-12

 

01-12

 

Hudson#

 

Home

 

W 57-24

01-12

Class 1A, District 6 Duals#

Home

3rd/6 teams

01-19

Jerry Mita Invitational y

Away

15th/24 teams

01-26

George Jenkins Invitational x

Away

9th/27 teams

02-02

Palmetto IBT!

Away

6th/18 teams

02-09

Logan Kushner Scramble ~

Away

8th/16 teams

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

3rd/7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

11th/25 teams

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

& Denotes @ New Port Richey-Gulf Duals.

# Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park.

x Denotes @ Lakeland-George Jenkins Tourney.

! Denotes @ Palmetto Invitational.

~ Denotes @ Logan Kushner Scramble @ Clearwater-Countryside.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Springstead Eagles

Head Coach – Mike LaRocca

(3rd Year: 10-9-0; 4th Year: 54-25-0 lifetime)

Mike LaRocca Photo by JOE DiCRISTOFALO
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

3rd/33 teams

 

12-19

 

Inverness-Citrus!

 

Home

 

W 55-24

 

12-19

 

Belleview!

 

Home

 

W 54-21

 

12-19

 

Class 2A, District 5 Duals!

 

Home

 

1st/7 teams

 

12-21

 

Gulfport-Boca Ciega x

 

Away

 

W 58-24

 

12-21

 

Sarasota Miltary Academy x

 

Away

 

W 43-21

 

12-21

 

Clearwater x

 

Away

 

W 60-7

 

12-22

 

St, Petersburg-Gibbs x

 

Away

 

W 64-3

12-22

Tarpon Spings-East Lake x

Away

L 33-36

 

12-22

 

Dover-Strawberry Crest x

 

Away

 

W 53-22

 

12-22

 

St. Petersburg-Dixie Hollins x

 

Away

 

W 39-36

12-22

Boca Ciega Duals x

Away

2nd/20 teams

12-28

Del Ray Beach-American Heritage ~

Away

L 19-41

12-28

Boca Raton-Olympic Heights ~

Away

L 24-39

12-28

Naples-Palmetto Ridge ~

Away

L 12-64

12-28

Wellington Community School ~

Away

L 33-42

12-29

Tampa-Jesuit ~

Away

L 13-60

12-29

Coral Springs Charter~

Away

L FF

12-29

South Beach Duals ~~

Away

7th/7 teams

 

01-05

 

Corey Hill Invitational#

 

Home

 

1st/20 teams

 

01-17

 

New Smyrna Beach %

 

Away

 

W45-26

01-17

Harmony %

Away

L 20-57

01-19

Milton-Winter Duals Invitational &

Away

3rd/26 teams

02-09

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

5th/21 teams

02-13

Brooksville-Hernando

Home

L 34-36

 

02-16

 

Valrico-Foundation Christian Academy

 

Home

 

W 27-0

 

02-23

 

Class 2A, District 5 Tourney+

 

Away

 

1st/7 teams

03-02

Class 2A, Region II Tourney=

Away

4th/39 teams

03-08

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Class 2A, District 5 Duals Tourney @ Spring Hill-Springstead.

X Denotes @ Gulfport-Boca Ciega Duals.

~ Denotes South Beach Duals @ Fort Lauderdale Convention Center.

# Denotes @ Corey Hill Duals @ Spring Hill-Springstead.

% Denotes Class 2A, Region II Duals @ Harmony.

& Denotes @ Milton-Winter Invitational @ St. Cloud.

Z Denotes Class 2A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola.

Y Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Inverness-Citrus.

= Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 55th Class 2A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Weeki Wachee Hornets

Head Coach – Dan Gigantelli

(3rd Year: 36-6-0; 95-39-0 overall)

Dan Gigantelli
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

Dover-Strawberry Crest ^

Home

L 30-46

 

12-07

 

Belleview^

 

Home

 

W 45-35

 

12-07

 

The Villages^

 

Home

 

W 48-26

 

12-07

 

Brooksville-Central^

 

Home

 

W 72-9

 

12-08

 

Gainesville^

 

Home

 

W 78-6

 

12-08

 

Brooksville-Nature Coast Technical^

 

Home

 

W 45-36

12-08

Brooksville-Hernando^

Home

L 4-74

 

12-08

 

Ocala-West Port ^

 

Home

 

W 48-30

12-08

Weeki Wachee Duals^

Home

3rd/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

14th/33 teams

 

12-21

 

Brooksville-Nature Coast Technical x

 

Away

 

W 54-28

 

12-21

Brandon x

 

Away

L 15-65

 

12-21

 

Dade City-Pasco x

 

Away

 

W 54-28

 

12-22

 

New Port Richey-Mitchell x

 

Away

 

W 72-9

 

12-22

 

New Port Richey-River Ridge x

 

Away

 

W 65-17

 

12-22

 

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch x

 

Away

 

W 54-27

 

12-22

 

Pinellas Park x

 

Away

 

W 42-35

 

12-22

 

New Port Richey-Gulf x

 

Away

 

W 48-35

12-22

Gulf Duals x

Away

2nd/9 teams

 

01-12

 

Brooksville-Nature Coast Technical&

 

Away

 

W 57-22

 

01-12

 

New Port Richey-Gulf&

 

Away

 

W 59-24

 

01-12

 

Brooksville-Central&

 

Away

 

W 69-8

 

01-12

 

Hudson&

 

Away

 

W 69-6

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

L 9-63

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

2nd/6 teams

 

01-16

 

Crystal River y

 

Away

 

W 52-24

01-16

Brooksville-Hernando y

Away

L 17-51

 

01-19

 

New Port Richey-River Ridge!

 

Away

 

W 66-16

 

01-19

 

Lakeland-Kathleen !

 

Away

 

W 69-12

 

01-19

 

Hudson-Fivay !

 

Away

 

W 72-9

 

01-19

 

Mulberry !

 

Away

 

W 82-0

 

01-19

 

Zephyrhills !

 

Away

 

W 66-17

 

01-19

 

Hudson-Fivay Duals!

 

Away

 

1st/8 teams

 

01-25

 

Ocala-West Port%

 

Away

 

W 45-32

 

01-25

 

Bradenton Christian%

 

Away

 

W 72-12

 

01-25

 

Dade City-Pasco%

 

Away

 

W 48-29

 

01-26

 

Inverness-Citrus

 

Away

 

W 66-18

 

01-26

 

Tallahassee-Godby%

 

Away

 

W 72-9

01-26

Gainesville-Buchholz%

Away

L 21-58

 

01-26

 

Crystal River%

 

Away

 

W 51-24

01-26

Belleview Duals%

Away

2nd/19 teams

 

02-01

 

Tallahassee-Chiles

 

Away

 

W 54-25

02-02

Crawfordville-Wakulla Invite~

Away

3rd/19 teams

 

02-06

 

New Port Richey-Mitchell

 

Home

 

W 78-6

 

02-16

 

Gainesville z

 

Away

 

W 78-6

 

02-16

 

Inverness-Citrus z

 

Away

 

W 42-32

 

02-16

 

Interlachen z

 

Away

 

W 84-0

 

02-16

 

Crystal River z

 

Away

 

W 63-16

 

02-16

 

The Villages z

 

Away

 

W 49-30

 

02-16

 

The Villages Tournament z

 

Away

 

1st/12 teams

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

2nd/7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

6th/25 teams

03-08

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 17th New Port Richey-Gulf Duals.

& Denotes Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals @ Brooksville-Hernando.

% Denotes @ Belleview Duals.

~ Denotes @ Crawfordville-Wakulla Invitational.

z Denotes @ 14th TD Talbott Duals @ The Villages.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 4