2018-19 HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL STATS (thru 02-07)

Springstead High’s Chris Morales vs Brandon Dessoye of Deltona. Photo by JOE DiCRISTOFALO

WRESTLING

– Compiled by TONY CASTRO

TOP 10 WINNING PERCENTAGE

Chris Morales
 

RK.

 

NAME

 

SCH

 

YR

 

W

 

L

 

.PCT

 

PINS

1.

Morales, Chris

SPG

12

29

0*

1.000*

22*

2.

Spencer, James

SPG

12

25

2

.926

18

3.

Valdez, Fernando

HER

12

34*

4

.895

19

4.

Reynolds, Christian

SPG

12

23

3

.885

14

5.

Pritz, Josh

HER

12

29

4

.879

21

6.

Nardini, Dominic

SPG

10

25

5

,833

7

7.

Tafelski, Boston

HER

12

28

7

800

16

7.

Lisk, J.

HER

12

20

5

.800

7

9.

Fetzner, Billy

NCT

10

32

9

.780

21

10.

Espinal, Alex

HER

12

28

8

.778

22

* Denotes Hernando County leader.

2018-19 Central Bears

(thru 02-07)

Peyton Chancey
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Armand, Logan

9

2

19

0

Carmack, Zack

11

5

6

5

Chancey, Peyton

9

10

17

7

Cheverie, Nick

12

8

11

4

Gates, Kyle

9

2

8

2

Longon, Skylar

10

2

8

1

Oudeans, Kolby

9

7

5

4

Parris, Charles

12

7

7

5

Sorensen, Jesse

11

20

4

15

Tolbert, Chris

9

3

2

0

Wood, Caleb

11

3

2

2

 

TOTALS (11)

 

69

 

89

 

45

2018-19 Hernando Leopards

(thru 02-07)

Michael Brown
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Ahne, Jonathan

10

13

13

2

Britton, Jonathon

11

27

8

20

Brown, Michael

11

28

11

15

Coney, Qwenton

11

26

9

12

Ertl, William

11

12

8

5

Espinal, Alex

12

28

8

22

Everhard, Eli

9

0

1

0

Fabela, Justin

10

1

2

0

Fleming, Sam

10

26

12

17

Gould, Billy

10

28

7

12

Jackson, Heaven-Leigh

11

19

13

15

Lisk, J.

12

20

5

7

McCombs, Austin

11

15

5

9

Perez, Jason

10

6

6

3

Pritz, Josh

10

29

4

21

Romain, Maddox

10

0

2

0

Tafelski, Boston

12

28

7

16

Tafelski, Bronson

12

27

9

18

Tafelski, Gabe

9

0

4

0

Valdez, Fernando

12

34

4

19

 

TOTALS (20)

 

365

 

138

 

211

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

(thru 02-07)

Chris Spellman
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Anderson. Angelina

9

3

7

0

Cook, Austin

10

3

8

2

Craine, Dylan

9

4

10

2

Dominguez, Jonathan

10

25

6

16

Fetzner, Billy

10

32

9

21

Flores, Jose

9

3

6

1

Florkowski, Jesse

11

8

12

4

Gentz, Aaron

10

17

15

9

Marotta, Michael

11

19

16

14

Mookdasanit, Malachi

12

4

0

2

Morris, Jaxson

11

24

13

17

Murray, Caleb

9

1

7

1

Paneson, Tristin

10

10

10

9

Patterson, Romeo

9

5

3

1

Prindle, Nick

10

0

6

0

Spellman, Chris

10

24

11

15

Vess, Levi

9

0

2

0

Wiedmer, Damon

9

12

18

3

 

TOTALS (18)

 

194

 

159

 

118

2018-19 Springstead Eagles

(thru 02-07)

Dillon Housel
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Curl, Kyle

10

9

11

6

Desmond, Kyle

11

1

5

0

Gallo, Joe

9

20

12

15

Housel, Dillon

11

18

7

6

Hurley, Eric

9

7

2

2

Mallek, Caleb

10

10

16

6

Morales, Chris

12

29

0

22

Nardini, Dominick

10

25

5

7

Ortiz, Kris

12

13

8

3

Perez, Luis

11

19

12

12

Reif, Amadeus

12

11

16

7

Reynolds, Christian

12

23

3

14

Spencer, James

12

25

2

18

Young, Dante

10

5

7

2

 

TOTALS (14)

 

215

 

106

 

120

2018-19 Weeki Wachee Hornets

(thru 02-15)

Klebert Charles
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Barker, Isaiah

9

2

2

1

Beck, Lane

9

18

20

4

Chamberlain, Kenneth

10

6

12

5

Charles, Klebert

12

19

21

12

Coley, Josh

12

6

1

3

Danner, Brandon

10

3

1

0

Danner, Jacob

12

24

10

19

Facey, Jahkiye

12

30

11

22

Fann, Devon

12

1

6

1

Fisher, Kaden

10

14

10

8

Fournier, James

12

28

8

19

Garvin, Justin

10

5

4

5

Germain, Keith

10

32

11

22

Harris, Roderick

11

13

5

4

Lisk, Kenny

10

9

6

7

Mayberry, Aidan

10

28

8

19

Molina, Simon

9

18

19

6

Reidinger, Michael

12

1

7

1

Scaffedi, Dominick

9

26

18

16

Schmidt, Jason

12

20

7

15

Straube, Deacon

11

17

10

11

Strickland, Brian

12

29

7

17

Vance, Brock

12

4

1

2

Vedder, Cole

10

27

16

13

Young, Rmayni

9

4

0

0

 

TOTALS (25)

 

384

 

221

 

234

2018-19 HERNANDO COUNTY

WRESTLING RECAPS

2018-19 Central Bears

Head Coach – Greg Climan

(1st Year: 1-20-0 overall)

Greg Climan
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

The Villages^

Away

L 18-51

12-07

Dover-Strawberry Crest^

Away

L 18-66

12-07

Gainesville^

Away

L 18-48

12-07

Weeki Wachee^

Away

L 9-72

12-08

Belleview^

Away

L 18-60

12-08

Lecanto^

Away

L 12-72

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

L 12-66

12-08

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 18-36

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

12th/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

30th/33 teams

12-21

Tampa-Sickles!

Away

L 18-60

12-21

Clearwater Central Catholic!

Away

L 18-34

 

12-21

 

Starke-Bradford!

 

Away

 

W 30-18

12-21

Tampa Prep!

Away

L 24-40

12-21

Palm Harbor-University!

Away

L 18-66

12-22

Crystal River!

Away

L 3-50

12-22

Inverness-Citrus!

Away

L 22-66

12-22

Belleview!

Away

L 6-60:

12-22

Rob Herrmann Duals @ Citrus!

Away

8th/9 teams

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

:L 3-78

01-12

Hudson&

Away

L 12-48

01-12

Weeki Wachee&

Away

L 8-69:

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

L 12-54

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

L 12-48

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

6th/6 teams

01-19

Ed Kilpatrick Classic at Inverness-Citrus

Away

17th/18 teams

02-08

Ocala-West Port

Home

6:30 p.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

10 a.m.

03-008

Class 1A State Finals @ Kissimmee$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Rob Hermann Cup Duals @ Inverness-Citrus.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Dual Meet Tourney @ Brooksville-NCT.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Hernando Leopards

Head Coach – David Pritz

(7th Year: 17-1-0; 131-77-0 overall)

David Pritz
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

 

12-07

 

Land OLakes-Sunlake^

 

Away

 

W 67-6

 

12-07

 

Crystal River^

 

Away

 

W 75-3

 

12-07

 

Lecanto^

 

Away

 

W 65-11

 

12-07

 

Ocala-West Port^

 

Away

 

W 66-9

 

12-08

 

Brooksville-Nature Coast Technical^

 

Away

 

W 75-0

 

12-08

 

Belleview^

 

Away

 

W 65-15

 

12-08

 

Weeki Wachee^

 

Away

 

W 74-4

 

12-08

 

Dover-Strawberry Crest^

 

Away

 

W 45-29

 

12-08

 

Weeki Wachee Duals VII^

 

Away

 

1st/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Home

2nd/33 teams

 

12-19

 

The Villages

 

Home

 

W 66-9

12-29

Knockout Classic VII ~

Away

23rd/39 teams

 

01-10

 

Dade City-Pasco

 

Home

 

W 69-6

 

01-12

 

Brooksville-Central&

 

Away

 

W 78-3

 

01-12

 

New Port Richey-Gulf&

 

Away

 

W 74-6

 

01-12

 

Brooksville-Nature Coast Technical&

 

Away

 

W 69-3

 

01-12

 

Hudson&

 

Away

 

W 79-0

 

01-12

 

Weeki Wachee&

 

Away

 

W 63-9

 

01-12

 

Class 1A, District 6 Tourney&

 

Away

 

1st/6 teams

 

01-16

 

Leesburg z

 

Home

 

W 72-9

01-19

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

2nd/24 teams

01-25

Orlando-Lake Highland Prep y

Away

L 12-57

 

02-02

 

Timber Creek Invitational x

 

Away

 

1st/19 teams

02-08

Green Cove Springs-Clay Rotary

Away

2 p.m.

02-09

Green Cove Springs-Clay Rotary

Away

10 a.m.

02-13

Spring Hill-Springstead

Away

6:30 p.m.

 

02-23

 

Class 1A, District 6 Tourney+

 

Home

 

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 36th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ Knockout Classic VII @ Kissimmee-Osceola.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-NCT.

X Denotes Class 1A, Region II Duals @ Brooksville-Hernando.

Z Denotes @ Wolfpack Invitational @ Orlando-Timber Creek.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola High.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Lakeland-George Jenkins.

$ Denotes @ 54th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach – Chance Phillips

(2nd Year: 7-14-0; 20-28-0 lifetime)

Chance Phillips
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

Crystal River^

Away

L 36-48

12-07

Ocala-West Port^

Away

L 30-51

12-07

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 36-45

12-07

Lecanto^

Away

L 38-42

12-08

Brooksville-Hernando^

Away

L 0-75

12-08

The Vilages^

Away

L 36-41

 

12-08

 

Brooksville-Central^

 

Away

 

W 66-12

 

12-08

 

Gainesville^

 

Away

 

W 54-30

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

10th/ 12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

8th/33 teams

12-21

Weeki Wachee &

Away

L 28-54

12-21

Dade City-Pasco &

Away

L 27-48

 

12-21

 

New Port Richey-River Ridge &

 

Away

 

W 36-36 (via criteria)

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch &

Away

L36-42

12-22

Pinellas Park &

Away

L 21-66

12-22

Brandon &

Away

L 6-62

 

12-22

 

New Port Richey-Mitchell &

 

Away

 

W 48-18

12-22

New Port Richey-Gulf &

Away

: 30-42

12-22

17th Gulf Duals &

Away

7th/9 teams

01-12

Weeki Wachee#

Home

L 22-57

01-12

Brooksville-Hernando#

Home

L 3-69

 

01-12

 

New Port Richey-Gulf#

 

Home

 

W 48-29

 

01-12

 

Brooksville-Central#

 

Home

 

W 54-12

 

01-12

 

Hudson#

 

Home

 

W 57-24

01-12

Class 1A, District 6 Duals#

Home

3rd/6 teams

01-19

Jerry Mita Invitational y

Away

15th/24 teams

01-26

George Jenkins Invitational x

Away

9th/27 teams

02-02

Palmetto IBT!

Away

6th/18 teams

02-08

Logan Kushner Memorial~

Away

12 p.m.

02-09

Logan Kushner Memorial~

Away

10 a.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

& Denotes @ New Port Richey-Gulf Duals.

# Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park.

x Denotes @ Lakeland-George Jenkins Tourney.

! Denotes @ Palmetto Invitational.

~ Denotes @ Logan Kushner @ Clearwater-Countryside.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Springstead Eagles

Head Coach – Mike LaRocca

(3rd Year: 9-8-0; 4th Year: 53-24-0 lifetime)

Springstead Head Coach Mike LaRocca discusses a fine point of officiating Photo by JOE DiCRISTOFALO
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

3rd/33 teams

 

12-19

 

Inverness-Citrus!

 

Home

 

W 55-24

 

12-19

 

Belleview!

 

Home

 

W 54-21

 

12-19

 

Class 2A, District 5 Duals!

 

Home

 

1st/7 teams

 

12-21

 

Gulfport-Boca Ciega x

 

Away

 

W 58-24

 

12-21

 

Sarasota Miltary Academy x

 

Away

 

W 43-21

 

12-21

 

Clearwater x

 

Away

 

W 60-7

 

12-22

 

St, Petersburg-Gibbs x

 

Away

 

W 64-3

12-22

Tarpon Spings-East Lake x

Away

L 33-36

 

12-22

 

Dover-Strawberry Crest x

 

Away

 

W 53-22

 

12-22

 

St. Petersburg-Dixie Hollins x

 

Away

 

W 39-36

12-22

Boca Ciega Duals x

Away

2nd/20 teams

12-28

Del Ray Beach-American Heritage ~

Away

L 19-41

12-28

Boca Raton-Olympic Heights ~

Away

L 24-39

12-28

Naples-Palmetto Ridge ~

Away

L 12-64

12-28

Wellington Community School ~

Away

L 33-42

12-29

Tampa-Jesuit ~

Away

L 13-60

12-29

Coral Springs Charter~

Away

L FF

12-29

South Beach Duals ~~

Away

7th/7 teams

 

01-05

 

Corey Hill Invitational#

 

Home

 

1st/20 teams

 

01-17

 

New Smyrna Beach %

 

Away

 

W45-26

01-17

Harmony %

Away

L 20-57

01-19

Milton-Winter Duals Invitational &

Away

3rd/26 teams

02-08

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

1 p.m.

02-09

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

9 a.m.

02-13

Brooksville-Hernando

TBA

TBA

02-23

Class 2A, District 5 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 2A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 2A, Region II Tourney=

Away

9 a.m.

03-08

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Class 2A, District 5 Duals Tourney @ Spring Hill-Springstead.

X Denotes @ Gulfport-Boca Ciega Duals.

~ Denotes South Beach Duals @ Fort Lauderdale Convention Center.

# Denotes @ Corey Hill Duals @ Spring Hill-Springstead.

% Denotes Class 2A, Region II Duals @ Harmony.

& Denotes @ Milton-Winter Invitational @ St. Cloud.

Z Denotes Class 2A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola.

Y Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Inverness-Citrus.

= Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 55th Class 2A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Weeki Wachee Hornets

Head Coach – Dan Gigantelli

(3rd Year: 31-6-0; 90-39-0 overall)

Dan Gigantelli
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

Dover-Strawberry Crest ^

Home

L 30-46

 

12-07

 

Belleview^

 

Home

 

W 45-35

 

12-07

 

The Villages^

 

Home

 

W 48-26

 

12-07

 

Brooksville-Central^

 

Home

 

W 72-9

 

12-08

 

Gainesville^

 

Home

 

W 78-6

 

12-08

 

Brooksville-Nature Coast Technical^

 

Home

 

W 45-36

12-08

Brooksville-Hernando^

Home

L 4-74

 

12-08

 

Ocala-West Port ^

 

Home

 

W 48-30

12-08

Weeki Wachee Duals^

Home

3rd/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

14th/33 teams

 

12-21

 

Brooksville-Nature Coast Technical x

 

Away

 

W 54-28

 

12-21

Brandon x

 

Away

L 15-65

 

12-21

 

Dade City-Pasco x

 

Away

 

W 54-28

 

12-22

 

New Port Richey-Mitchell x

 

Away

 

W 72-9

 

12-22

 

New Port Richey-River Ridge x

 

Away

 

W 65-17

 

12-22

 

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch x

 

Away

 

W 54-27

 

12-22

 

Pinellas Park x

 

Away

 

W 42-35

 

12-22

 

New Port Richey-Gulf x

 

Away

 

W 48-35

12-22

Gulf Duals x

Away

2nd/9 teams

 

01-12

 

Brooksville-Nature Coast Technical&

 

Away

 

W 57-22

 

01-12

 

New Port Richey-Gulf&

 

Away

 

W 59-24

 

01-12

 

Brooksville-Central&

 

Away

 

W 69-8

 

01-12

 

Hudson&

 

Away

 

W 69-6

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

L 9-63

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

2nd/6 teams

 

01-16

 

Crystal River y

 

Away

 

W 52-24

01-16

Brooksville-Hernando y

Away

L 17-51

 

01-19

 

New Port Richey-River Ridge!

 

Away

 

W 66-16

 

01-19

 

Lakeland-Kathleen !

 

Away

 

W 69-12

 

01-19

 

Hudson-Fivay !

 

Away

 

W 72-9

 

01-19

 

Mulberry !

 

Away

 

W 82-0

 

01-19

 

Zephyrhills !

 

Away

 

W 66-17

 

01-19

 

Hudson-Fivay Duals!

 

Away

 

1st/8 teams

 

01-25

 

Ocala-West Port%

 

Away

 

W 45-32

 

01-25

 

Bradenton Christian%

 

Away

 

W 72-12

 

01-25

 

Dade City-Pasco%

 

Away

 

W 48-29

 

01-26

 

Inverness-Citrus

 

Away

 

W 66-18

 

01-26

 

Tallahassee-Gody%

 

Away

 

W 72-9

01-26

Gainesville-Buchholz%

Away

L 21-58

 

01-26

 

Crystal River%

 

Away

 

W 51-24

01-26

Belleview Duals%

Away

2nd/19 teams

 

02-01

 

Tallahassee-Chiles @ Wakulla

 

Away

 

W 54-25

02-02

Crawfordville-Wakulla Invite~

Away

3rd/19 teams

 

02-06

 

NewPort Richey-Mitchell

 

Home

 

W 78-6

02-16

The Villages Tournament

Away

10 a.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 17th New Port Richey-Gulf Duals.

& Denotes Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Denotes Class 1a, Region II Duals @ Brooksville-Hernando.

% Denotes @ Belleview Duals.

~ Denotes @ Crawfordville-Wakulla Invitational.

z Denotes @ Zephyrhills Tournament.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

87 − 79 =