2018-19 HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL STATS (thru 01-15)

Hernando High’s Fernando Valdez carved out a 9-8 win over Citrus’ Blake Coleman for third place at Kiwanis. Photo by JOE DiCRISTOFALO

WRESTLING

– Compiled by TONY CASTRO

TOP 10

Fernando Valdez

RK.

NAME

SCH

YR

W

L

PINS

1.

Valdez, Fernando

HER

12

24*

3

15

2.

Morales, Chris

SPG

12

22

0

15

3.

Fetzner, Billy

NCT

10

21

5

16*

4.

Spencer, James

SPG

12

20

1

13

5.

Nardini, Dominic

SPG

10

20

4

5

5.

Coney, Qwenton

HER

11

20

4

8

5.

Espinal, Alex

HER

12

20

4

14

8.

Tafelski, Boston

HER

12

19

4

11

9.

Tafelski,Bronson

HER

12

19

6

15

10.

Reynolds, Christian

SPG

12

18

2

11

* Denotes Hernando County leader.

2018-19 Central Bears

(thru 01-18)

Peyton Chancey

NAME

YR

W

L

PINS

Armand, Logan

9

2

17

0

Carmack, Zack

11

3

4

3

Chancey, Peyton

9

8

15

5

Cheverie, Nick

12

8

11

4

Gates, Kyle

9

2

8

2

Longon, Skylar

10

2

8

1

Oudeans, Kolby

9

7

5

4

Parris, Charles

12

7

7

5

Sorensen, Jesse

11

16

3

12

Tolbert, Chris

9

3

2

0

Wood, Caleb

11

3

2

2

TOTALS (11)

61

82

38

2018-19 Hernando Leopards

(thru 01-15)

Billy Gould

NAME

YR

W

L

PINS

Ahne, Jonathan

10

12

9

2

Britton, Jonathon

11

17

4

12

Brown, Michael

11

18

7

8

Coney, Qwenton

11

20

4

8

Ertl, William

11

8

2

4

Espinal, Alex

12

20

4

14

Everhard, Eli

9

0

1

0

Fleming, Sam

10

18

7

11

Gould, Billy

10

18

4

11

Jackson, Heaven-Leigh

11

14

8

11

Lisk, J.

12

17

3

6

McCombs, Austin

11

15

5

9

Perez, Jason

10

3

2

2

Pritz, Josh

10

18

3

13

Tafelski, Boston

12

19

4

11

Tafelski, Bronson

12

19

6

15

Valdez, Fernando

12

24

3

15

TOTALS (17)

258

76

150

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

(thru 01-17)

Michael Marrota

NAME

YR

W

L

PINS

Anderson. Angelina

9

3

7

0

Cook, Austin

10

3

6

2

Craine, Dylan

9

4

8

2

Dominguez, Jonathan

10

15

3

8

Fetzner, Billy

10

21

5

16

Flores, Jose

9

3

6

1

Florkowski, Jesse

11

7

8

3

Gentz, Aaron

10

12

11

7

Marotta, Michael

11

12

10

7

Mookdasanit, Malachi

12

4

0

2

Morris, Jaxson

11

18

9

13

Murray, Caleb

9

1

7

1

Paneson, Tristin

10

8

8

7

Patterson, Romeo

9

5

3

1

Prindle, Nick

10

0

6

0

Spellman, Chris

10

13

6

7

Vess, Levi

9

0

2

0

Wiedmer, Damon

9

12

12

3

TOTALS (18)

141

117

81

2018-19 Springstead Eagles

(thru 01-16)

James Spencer

NAME

YR

W

L

PINS

Curl, Kyle

10

6

8

3

Desmond, Kyle

11

0

2

0

Gallo, Joe

9

15

8

12

Housel, Dillon

11

13

4

5

Hurley, Eric

9

7

2

2

Mallek, Caleb

10

8

12

5

Morales, Chris

12

22

0

15

Nardini, Dominick

10

20

4

5

Ortiz, Kris

12

9

5

2

Perez, Luis

11

14

9

9

Reif, Amadeus

12

9

13

5

Reynolds, Christian

12

18

2

11

Spencer, James

12

20

1

13

Young, Dante

10

5

7

2

TOTALS (14)

166

77

89

2018-19 Weeki Wachee Hornets

(thru 01-15)

Brian Strickland

NAME

YR

W

L

PINS

Barker, Isaiah

9

2

2

1

Beck, Lane

9

9

10

1

Chamberlain, Kenneth

10

4

6

3

Charles, Klebert

12

10

12

6

Coley, Josh

12

4

1

2

Danner, Jacob

12

10

5

6

Facey, Jahkiye

12

14

8

9

Fann, Devon

12

1

6

1

Fisher, Kaden

10

7

4

3

Fournier, James

12

13

4

7

Garvin, Justin

10

4

4

4

Germain, Keith

10

18

6

13

Harris, Roderick

11

12

5

4

Lisk, Kenny

10

7

6

6

Mayberry, Aidan

10

15

5

9

Molina, Simon

9

11

13

5

Reidinger, Michael

12

0

5

0

Scaffedi, Dominick

9

13

11

6

Schmidt, Jason

12

7

3

5

Straube, Deacon

11

8

5

4

Strickland, Brian

12

13

2

5

Vance, Brock

12

3

1

1

Vedder, Cole

10

12

12

7

Young, Rmayni

9

4

0

0

TOTALS (24)

201

136

110

2018-19 HERNANDO COUNTY

WRESTLING RECAPS

2018-19 Central Bears

Head Coach – Greg Climan

(1st Year: 1-20-0 overall)

Greg Climan

DATE

OPPONENT

SITE

TIME/RESULT

12-07

The Villages^

Away

L 18-51

12-07

Dover-Strawberry Crest^

Away

L 18-66

12-07

Gainesville^

Away

L 18-48

12-07

Weeki Wachee^

Away

L 9-72

12-08

Belleview^

Away

L 18-60

12-08

Lecanto^

Away

L 12-72

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

L 12-66

12-08

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 18-36

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

12th/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

30th/33 teams

12-21

Tampa-Sickles!

Away

L 18-60

12-21

Clearwater Central Catholic!

Away

L 18-34

12-21

Starke-Bradford!

Away

W 30-18

12-21

Tampa Prep!

Away

L 24-40

12-21

Palm Harbor-University!

Away

L 18-66

12-22

Crystal River!

Away

L 3-50

12-22

Inverness-Citrus!

Away

L 22-66

12-22

Belleview!

Away

L 6-60:

12-22

Rob Herrmann Duals @ Citrus!

Away

8th/9 teams

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

:L 3-78

01-12

Hudson&

Away

L 12-48

01-12

Weeki Wachee&

Away

L 8-69:

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

L 12-54

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

L 12-48

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

6th/6 teams

01-19

Ed Kilpatrick Classic at Inverness-Citrus

Away

10 a.m.

02-02

Gainesville

TBA

TBA

02-08

Ocala-West Port

Home

6:30 p.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

10 a.m.

03-008

Class 1A State Finals @ Kissimmee$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Rob Hermann Cup Duals @ Inverness-Citrus.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Dual Meet Tourney @ Brooksville-NCT.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Hernando Leopards

Head Coach – David Pritz

(7th Year: 15-0-0; 129-76-0 overall)

David Pritz

DATE

OPPONENT

SITE

TIME/RESULT

12-07

Land OLakes-Sunlake^

Away

W 67-6

12-07

Crystal River^

Away

W 75-3

12-07

Lecanto^

Away

W 65-11

12-07

Ocala-West Port^

Away

W 66-9

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

W 75-0

12-08

Belleview^

Away

W 65-15

12-08

Weeki Wachee^

Away

W 74-4

12-08

Dover-Strawberry Crest^

Away

W 45-29

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

1st/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Home

2nd/33 teams

12-19

The Villages

Home

W 66-9

12-29

Knockout Classic VII ~

Away

23rd/39 teams

01-10

Dade City-Pasco

Home

W 69-6

01-12

Brooksville-Central&

Away

W 78-3

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

W 74-6

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

W 69-3

01-12

Hudson&

Away

W 79-0

01-12

Weeki Wachee&

Away

W 63-9

01-12

Class 1A, District 6 Tourney&

Away

1st/6 teams

01-17

Class 1A, Region II Duals

TBA

TBA

01-18

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

2 p.m.

01-19

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

10 a.m.

01-25

Class 1A State Duals @ Kiss.-Osceola

Away

2 p.m.

02-02

Timber Creek Invitational x

Away

10 a.m.

02-08

Green Cove Springs-Clay Rotary

Away

2 p.m.

02-09

Green Cove Springs-Clay Rotary

Away

10 a.m.

02-13

Spring Hill-Springstead

Away

6:30 p.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Home

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 36th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ Knockout Classic VII @ Kissimmee-Osceola.

y& Denotes @ Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-NCT.

Z Denotes @ Wolfpack Invitational @ Orlando-Timber Creek.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola High.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Lakeland-George Jenkins.

$ Denotes @ 54th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach – Chance Phillips

(2nd Year: 7-14-0; 20-28-0 lifetime)

Chance Phillips

DATE

OPPONENT

SITE

TIME/RESULT

12-07

Crystal River^

Away

L 36-48

12-07

Ocala-West Port^

Away

L 30-51

12-07

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 36-45

12-07

Lecanto^

Away

L 38-42

12-08

Brooksville-Hernando^

Away

L 0-75

12-08

The Vilages^

Away

L 36-41

12-08

Brooksville-Central^

Away

W 66-12

12-08

Gainesville^

Away

W 54-30

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

10th/ 12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

8th/33 teams

12-21

Weeki Wachee &

Away

L 28-54

12-21

Dade City-Pasco &

Away

L 27-48

12-21

New Port Richey-River Ridge &

Away

W 36-36 (via criteria)

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch &

Away

L36-42

12-22

Pinellas Park &

Away

L 21-66

12-22

Brandon &

Away

L 6-62

12-22

New Port Richey-Mitchell &

Away

W 48-18

12-22

New Port Richey-Gulf &

Away

: 30-42

12-22

17th Gulf Duals &

Away

7th/9 teams

01-12

Weeki Wachee#

Home

L 22-57

01-12

Brooksville-Hernando#

Home

L 3-69

01-12

New Port Richey-Gulf#

Home

W 48-29

01-12

Brooksville-Central#

Home

W 54-12

01-12

Hudson#

Home

W 57-24

01-12

Class 1A, District 6 Duals#

Home

3rd/6 teams

01-18

Jerry Mita Invitational y

Away

12 p.m.

01-19

Jerry Mita Invitational y

Away

8 a.m.

01-25

George Jenkins Invitational x

Away

12 p.m.

01-26

George Jenkins Invitational x

Away

10 a.m.

02-02

Palmetto IBT!

Away

10 a.m.

02-08

Lake Gibson IBT~

Away

12 p.m.,

02-09

Lake Gibson IBT~

Away

10 a.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

& Denotes @ New Port Richey-Gulf Duals.

# Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park.

x Denotes @ Lakeland-George Jenkins Tourney.

! Denotes @ Palmetto Invitational.

~ Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Springstead Eagles

Head Coach – Mike LaRocca

(3rd Year: 8-7-0; 4th Year: 52-23-0 lifetime)

Springstead Head Coach Mike LaRocca discusses a fine point of officiating. Photo by JOE DiCRISTOFALO

DATE

OPPONENT

SITE

TIME/RESULT

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

3rd/33 teams

12-19

Inverness-Citrus!

Home

W 55-24

12-19

Belleview!

Home

W 54-21

12-19

Class 2A, District 5 Duals!

Home

1st/7 teams

12-21

Gulfport-Boca Ciega x

Away

W 58-24

12-21

Sarasota Miltary Academy x

Away

W 43-21

12-21

Clearwater x

Away

W 60-7

12-22

St, Petersburg-Gibbs x

Away

W 64-3

12-22

Tarpon Spings-East Lake x

Away

L 33-36

12-22

Dover-Strawberry Crest x

Away

W 53-22

12-22

St. Petersburg-Dixie Hollins x

Away

W 39-36

12-22

Boca Ciega Duals x

Away

2nd/20 teams

12-28

Del Ray Beach-American Heritage ~

Away

L 19-41

12-28

Boca Raton-Olympic Heights ~

Away

L 24-39

12-28

Naples-Palmetto Ridge

Away

L 12-64

12-28

Wellington Community School ~

Away

L 33-42

12-29

Tampa-Jesuit ~

Away

L 13-60

12-29

Coral Springs Charter~

Away

L FF

12-29

South Beach Duals ~~

Away

7th/7 teams

01-05

Corey Hill Invitational#

Home

1st/20 teams

01-17

Class 2A, Region II Duals

TBA

TBA

01-18

Milton-Winter Duals III&

Away

2:30 p.m.

01-19

Milton-Winter Duals III&

Away

9 a.m.

02-25

Class 2A State Duals

Away

TBA

02-08

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

1 p.m.

02-09

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

9 a.m.

02-13

Brooksville-Hernando

TBA

TBA

02-23

Class 2A, District 5 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 2A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 2A, Region II Tourney=

Away

9 a.m.

03-08

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Class 2A, District 5 Duals Tourney @ Spring Hill-Springstead.

X Denotes @ Gulfport-Boca Ciega Duals.

~ Denotes South Beach Duals @ Fort Lauderdale Convention Center.

# Denotes @ Corey Hill Duals @ Spring Hill-Springstead.

& Denotes @ Milton-Winter Duals II @ St. Cloud.

Z Denotes Class 2A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola.

Y Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Inverness-Citrus.

= Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 55th Class 2A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Weeki Wachee Hornets

Head Coach – Dan Gigantelli

(3rd Year: 17-4-0; 76-37-0 overall)

Dan Gigantelli

DATE

OPPONENT

SITE

TIME/RESULT

12-07

Dover-Strawberry Crest ^

Home

L 30-46

12-07

Belleview^

Home

W 45-35

12-07

The Villages^

Home

W 48-26

12-07

Brooksville-Central^

Home

W 72-9

12-08

Gainesville^

Home

W 78-6

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Home

W 45-36

12-08

Brooksville-Hernando^

Home

L 4-74

12-08

Ocala-West Port ^

Home

W 48-30

12-08

Weeki Wachee Duals^

Home

3rd/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

14th/33 teams

12-21

Brooksville-Nature Coast Technical x

Away

W 54-28

12-21

Brandon x

Away

L 15-65

12-21

Dade City-Pasco x

Away

W 54-28

12-22

New Port Richey-Mitchell x

Away

W 72-9

12-22

New Port Richey-River Ridge x

Away

W 65-17

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch x

Away

W 54-27

12-22

Pinellas Park x

Away

W 42-35

12-22

New Port Richey-Gulf x

Away

W 48-35

12-22

Gulf Duals x

Away

2nd/9 teams

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

W 57-22

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

W 59-24

01-12

Brooksville-Central&

Away

W 69-8

01-12

Hudson&

Away

W 69-6

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

L 9-63

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

2nd/6 teams

01-17

Class 1A, Region II Duals

Away

TBA

01-19

Hudson-Fivay Duals!

Away

10 a.m.

01-25

Belleview Duals%

Away

2 p.m.

01-26

Belleview Duals%

Away

10 a.m.

02-02

Crawfordville-Wakulla Invite~

Away

10 a.m.

02-06

NewPort Richey-Mitchell

Home

6:30 p.m.

02-08

Zephyrhills Tournament z

Away

2 p.m.

02-09

Zephyrhills Tournament z

Away

10 a.m.

02-16

The Villages Tournament

Away

10 a.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 17th New Port Richey-Gulf Duals.

# Denotes Corey Hill Invitational @ Springstead.

& Denotes Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

% Denotes @ Belleview Duals.

~ Denotes @ Crawfordville-Wakulla Invitational.

z Denotes @ Zephyrhills Tournament.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ninety − = 84