2018-19 HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL STATS (thru 01-08)

Springstead senior Chris Morales improved 22-0 with a county-best 15 pin falls following this weekend’s Corey Hill Invitational in Spring Hill. Photo by JOE DiCRISTOFALO

WRESTLING

– Compiled by TONY CASTRO

TOP 10

Chris Morales
 

RK.

 

NAME

 

SCH

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

1.

Morales, Chris

SPG

12

22*

0

15*

2.

Spencer, James

SPG

12

20

1

13

3.

Nardini, Dominic

SPG

10

20

4

5

4.

Reynolds, Christian

SPG

12

18

2

11

5.

Valdez, Fernando

HER

12

18

3

11

6.

Fetzner, Billy

NCT

10

17

4

15*

7.

McCombs, Austin

HER

11

15

5

9

8.

Morris, Jaxson

NCT

10

15

7

10

9.

Gallo, Joe

SPG

9

15

8

12

10.

Coney, Qwenton

HER

11

14

4

7

10.

Espinal, Alex

HER

12

14

4

11

* Denotes Hernando County leader.

2018-19 Central Bears

(thru 12-20)

Jesse Sorensen
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Armand, Logan

9

0

6

0

Carmack, Zack

11

2

2

2

Chancey, Peyton

9

2

8

1

Cheverie, Nick

12

6

5

3

Gates, Kyle

9

2

8

2

Longon, Skylat

10

0

2

0

Oudeans, Kolby

9

7

5

4

Parris, Charles

12

1

5

1

Sorensen, Jesse

11

10

1

7

Tolbert, Chris

9

1

2

0

Wood, Caleb

11

0

1

0

 

TOTALS (11)

 

31

 

45

 

20

2018-19 Hernando Leopards

(thru 01-09)

Qwenton Coney
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Ahne, Jonathan

10

9

6

2

Britton, Jonathon

11

12

3

10

Brown, Michael

11

12

7

5

Coney, Qwenton

11

14

4

7

Ertl, William

11

2

2

2

Espinal, Alex

12

14

4

11

Everhard, Eli

9

0

1

0

Fleming, Sam

10

14

5

8

Gould, Billy

10

12

4

7

Jackson, Heaven-Leigh

11

8

8

7

Lisk, J.

12

11

3

6

McCombs, Austin

11

15

5

9

Perez, Jason

10

3

2

2

Pritz, Josh

10

12

3

11

Tafelski, Boston

12

13

4

7

Tafelski, Bronson

12

13

6

10

Valdez, Fernando

12

18

3

11

 

TOTALS (17)

 

180

 

70

 

113

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

(thru 01-11)

Billy Fetzner
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Anderson. Angelina

9

0

7

0

Cook, Austin

10

2

6

2

Craine, Dylan

9

1

6

0

Dominguez, Jonathan

10

10

3

8

Fetzner, Billy

10

17

4

15

Flores, Jose

9

3

6

1

Florkowski, Jesse

11

6

5

3

Gentz, Aaron

10

11

8

6

Marotta, Michael

11

11

6

7

Mookdasanit, Malachi

12

4

0

2

Morris, Jaxson

11

15

7

10

Murray, Caleb

9

1

7

1

Paneson, Tristin

10

5

6

5

Patterson, Romeo

9

5

3

1

Prindle, Nick

10

0

6

0

Spellman, Chris

10

9

5

6

Vess, Levi

9

0

2

0

Wiedmer, Damon

9

9

10

3

 

TOTALS (18)

 

109

 

97

 

70

2018-19 Springstead Eagles

(thru 01-16)

Christian Reynolds
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Curl, Kyle

10

6

8

3

Desmond, Kyle

11

0

2

0

Gallo, Joe

9

15

8

12

Housel, Dillon

11

13

4

5

Hurley, Eric

9

7

2

2

Mallek, Caleb

10

8

12

5

Morales, Chris

12

22

0

15

Nardini, Dominic

10

20

4

5

Ortiz, Kris

12

9

5

2

Perez, Luis

11

14

9

9

Reif, Amadeus

12

9

13

5

Reynolds, Christian

12

18

2

11

Spencer, James

12

20

1

13

Young, Dante

10

5

7

2

 

TOTALS (14)

 

166

 

77

 

89

2018-19 Weeki Wachee Hornets

(thru 01-11)

Keith Germain
 

NAME

 

YR

 

W

 

L

 

PINS

Barker, Isaiah

9

2

2

1

Beck, Lane

9

7

9

1

Chamberlain, Kenneth

10

3

5

2

Charles, Klebert

12

9

10

6

Danner, Jacob

12

8

4

4

Facey, Jahkiye

12

12

7

9

Fann, Devon

12

1

6

1

Fisher, Kaden

10

5

4

2

Fournier, James

12

9

3

6

Garvin, Justin

10

4

4

4

Germain, Keith

10

14

5

10

Harris, Roderick

11

9

5

4

Lisk, Kenny

10

5

5

4

Mayberry, Aidan

10

15

5

9

Molina, Simon

9

7

13

4

Scaffedi, Dominick

9

10

9

5

Schmidt, Jason

12

3

2

3

Straube, Deacon

11

5

4

3

Strickland, Brian

12

11

2

4

Vance, Brock

12

3

1

1

Vedder, Cole

10

9

10

5

Young, Rmayni

9

4

0

0

 

TOTALS (22)

 

155

 

115

 

90

2018-19 HERNANDO COUNTY

WRESTLING RECAPS

2018-19 Central Bears

Head Coach – Greg Climan

(1st Year: 1-15-0 overall)

Greg Climan
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

The Villages^

Away

L 18-51

12-07

Dover-Strawberry Crest^

Away

L 18-66

12-07

Gainesville^

Away

L 18-48

12-07

Weeki Wachee^

Away

L 9-72

12-08

Belleview^

Away

L 18-60

12-08

Lecanto^

Away

L 12-72

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

L 12-66

12-08

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 18-36

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

12th/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

30th/33 teams

12-21

Tampa-Sickles!

Away

L 18-60

12-21

Clearwater Central Catholic!

Away

L 18-34

 

12-21

 

Starke-Bradford!

 

Away

 

W 30-18

12-21

Tampa Prep!

Away

L 24-40

12-21

Palm Harbor-University!

Away

L 18-66

12-22

Crystal River!

Away

L 3-50

12-22

Inverness-Citrus!

Away

L 22-66

12-22

Belleview!

Away

L 6-60:

12-22

Rob Herrmann Duals @ Citrus!

Away

8th/9 teams

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

10 a.m.

01-19

Ed Kilpatrick Classic at Inverness-Citrus

Away

10 a.m.

02-02

Gainesville

TBA

TBA

02-08

Ocala-West Port

Home

6:30 p.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

10 a.m.

03-008

Class 1A State Finals @ Kissimmee$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Rob Hermann Cup Duals @ Inverness-Citrus.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Dual Meet Tourney @ Brooksville-NCT.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Hernando Leopards

Head Coach – David Pritz

(7th Year: 9-0-0; 123-76-0 overall)

David Pritz
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

 

12-07

 

Land OLakes-Sunlake^

 

Away

 

W 67-6

 

12-07

 

Crystal River^

 

Away

 

W 75-3

 

12-07

 

Lecanto^

 

Away

 

W 65-11

 

12-07

 

Ocala-West Port^

 

Away

 

W 66-9

 

12-08

 

Brooksville-Nature Coast Technical^

 

Away

 

W 75-0

 

12-08

 

Belleview^

 

Away

 

W 65-15

 

12-08

 

Weeki Wachee^

 

Away

 

W 74-4

 

12-08

 

Dover-Strawberry Crest^

 

Away

 

W 45-29

 

12-08

 

Weeki Wachee Duals VII^

 

Away

 

1st/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Home

2nd/33 teams

 

12-19

 

The Villages

 

Home

 

W 66-9

12-29

Knockout Classic VII ~

Away

23rd/39 teams

01-10

Dade City-Pasco

Home

TBA

01-12

Class 1A, District 6 Tourney&

Away

10 a,m,

01-17

Class 1A, Region II Duals

TBA

TBA

01-18

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

2 p.m.

01-19

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

10 a.m.

01-25

Class 1A State Duals @ Kiss.-Osceola

Away

2 p.m.

02-02

Timber Creek Invitational x

Away

10 a.m.

02-08

Green Cove Springs-Clay Rotary

Away

2 p.m.

02-09

Green Cove Springs-Clay Rotary

Away

10 a.m.

02-13

Spring Hill-Springstead

Away

6:30 p.m.

 

02-23

 

Class 1A, District 6 Tourney+

 

Home

 

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 36th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ Knockout Classic VII @ Kissimmee-Osceola.

y& Denotes @ Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-NCT.

Z Denotes @ Wolfpack Invitational @ Orlando-Timber Creek.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola High.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Lakeland-George Jenkins.

$ Denotes @ 54th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach – Chance Phillips

(2nd Year: 4-12-0; 17-26-0 lifetime)

Chance Phillips
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

Crystal River^

Away

L 36-48

12-07

Ocala-West Port^

Away

L 30-51

12-07

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 36-45

12-07

Lecanto^

Away

L 38-42

12-08

Brooksville-Hernando^

Away

L 0-75

12-08

The Vilages^

Away

L 36-41

 

12-08

 

Brooksville-Central^

 

Away

 

W 66-12

 

12-08

 

Gainesville^

 

Away

 

W 54-30

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

10th/ 12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

8th/33 teams

12-21

Weeki Wachee &

Away

L 28-54

12-21

Dade City-Pasco &

Away

L 27-48

 

12-21

 

New Port Richey-River Ridge &

 

Away

 

W 36-36 (via criteria)

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch &

Away

L36-42

12-22

Pinellas Park &

Away

L 21-66

12-22

Brandon &

Away

L 6-62

 

12-22

 

New Port Richey-Mitchell &

 

Away

 

W 48-18

12-22

New Port Richey-Gulf &

Away

: 30-42

12-22

17th Gulf Duals &

Away

7th/9 teams

01-12

Class 1A, District 6 Duals#

Home

9 a.m.

01-17

Class 1A, Region II Duals

TBD

TBD

01-18

Jerry Mita Invitational y

Away

12 p.m.

01-19

Jerry Mita Invitational y

Away

8 a.m.

01-25

George Jenkins Invitational x

Away

12 p.m.

01-26

George Jenkins Invitational x

Away

10 a.m.

02-02

Palmetto IBT!

Away

10 a.m.

02-08

Lake Gibson IBT~

Away

12 p.m.,

02-09

Lake Gibson IBT~

Away

10 a.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

& Denotes @ New Port Richey-Gulf Duals.

# Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park.

x Denotes @ Lakeland-George Jenkins Tourney.

! Denotes @ Palmetto Invitational.

~ Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Springstead Eagles

Head Coach – Mike LaRocca

(3rd Year: 8-7-0; 4th Year: 52-23-0 lifetime)

Mike LaRocca                                                                                       Photo by JOE DiCRISTOFALO
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

3rd/33 teams

 

12-19

 

Inverness-Citrus!

 

Home

 

W 55-24

 

12-19

 

Belleview!

 

Home

 

W 54-21

 

12-19

 

Class 2A, District 5 Duals!

 

Home

 

1st/7 teams

 

12-21

 

Gulfport-Boca Ciega x

 

Away

 

W 58-24

 

12-21

 

Sarasota Miltary Academy x

 

Away

 

W 43-21

 

12-21

 

Clearwater x

 

Away

 

W 60-7

 

12-22

 

St, Petersburg-Gibbs x

 

Away

 

W 64-3

12-22

Tarpon Spings-East Lake x

Away

L 33-36

 

12-22

 

Dover-Strawberry Crest x

 

Away

 

W 53-22

 

12-22

 

St. Petersburg-Dixie Hollins x

 

Away

 

W 39-36

12-22

Boca Ciega Duals x

Away

2nd/20 teams

12-28

Del Ray Beach-American Heritage ~

Away

L 19-41

12-28

Boca Raton-Olympic Heights ~

Away

L 24-39

12-28

Naples-Palmetto Ridge

Away

L 12-64

12-28

Wellington Community School ~

Away

L 33-42

12-29

Tampa-Jesuit ~

Away

L 13-60

12-29

Coral Springs Charter~

Away

L FF

12-29

South Beach Duals ~~

Away

7th/7 teams

 

01-05

 

Corey Hill Invitational#

 

Home

 

1st/20 teams

01-17

Class 2A, Region II Duals

TBA

TBA

01-18

Milton-Winter Duals III&

Away

2:30 p.m.

01-19

Milton-Winter Duals III&

Away

9 a.m.

02-25

Class 2A State Duals

Away

TBA

02-08

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

1 p.m.

02-09

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

9 a.m.

02-13

Brooksville-Hernando

TBA

TBA

02-23

Class 2A, District 5 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 2A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 2A, Region II Tourney=

Away

9 a.m.

03-08

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 2A, State Finals$

Away

9 a.m.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Class 2A, District 5 Duals Tourney @ Spring Hill-Springstead.

X Denotes @ Gulfport-Boca Ciega Duals.

~ Denotes South Beach Duals @ Fort Lauderdale Convention Center.

# Denotes @ Corey Hill Duals @ Spring Hill-Springstead.

& Denotes @ Milton-Winter Duals II @ St. Cloud.

Z Denotes Class 2A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola.

Y Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Inverness-Citrus.

= Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 55th Class 2A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Weeki Wachee Hornets

Head Coach – Dan Gigantelli

(3rd Year: 13-3-0; 72-36-0 overall)

Dan Gigantelli
 

DATE

 

OPPONENT

 

SITE

 

TIME/RESULT

12-07

Dover-Strawberry Crest ^

Home

L 30-46

 

12-07

 

Belleview^

 

Home

 

W 45-35

 

12-07

 

The Villages^

 

Home

 

W 48-26

 

12-07

 

Brooksville-Central^

 

Home

 

W 72-9

 

12-08

 

Gainesville^

 

Home

 

W 78-6

 

12-08

 

Brooksville-Nature Coast Technical^

 

Home

 

W 45-36

12-08

Brooksville-Hernando^

Home

L 4-74

 

12-08

 

Ocala-West Port ^

 

Home

 

W 48-30

12-08

Weeki Wachee Duals^

Home

3rd/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

14th/33 teams

 

12-21

 

Brooksville-Nature Coast Technical x

 

Away

 

W 54-28

 

12-21

Brandon x

 

Away

L 15-65

 

12-21

 

Dade City-Pasco x

 

Away

 

W 54-28

 

12-22

 

New Port Richey-Mitchell x

 

Away

 

W 72-9

 

12-22

 

New Port Richey-River Ridge x

 

Away

 

W 65-17

 

12-22

 

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch x

 

Away

 

W 54-27

 

12-22

 

Pinellas Park x

 

Away

 

W 42-35

 

12-22

 

New Port Richey-Gulf x

 

Away

 

W 48-35

12-22

Gulf Duals x

Away

2nd/9 teams

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

3rd/5 teams

01-17

Class 1A, Region II Duals

Away

TBA

01-19

Hudson-Fivay Duals!

Away

10 a.m.

01-25

Belleview Duals%

Away

2 p.m.

01-26

Belleview Duals%

Away

10 a.m.

02-02

Crawfordville-Wakulla Invite~

Away

10 a.m.

02-06

NewPort Richey-Mitchell

Home

6:30 p.m.

02-08

Zephyrhills Tournament z

Away

2 p.m.

02-09

Zephyrhills Tournament z

Away

10 a.m.

02-16

The Villages Tournament

Away

10 a.m.

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

10 a.m.

03-01

Class 1A, Region II Tourney=

Away

12 p.m.

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

10 a.m.

03-08

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

03-09

Class 1A State Finals$

Away

9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 17th New Port Richey-Gulf Duals.

# Denotes Corey Hill Invitational @ Springstead.

& Denotes Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

% Denotes @ Belleview Duals.

~ Denotes @ Crawfordville-Wakulla Invitational.

z Denotes @ Zephyrhills Tournament.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 84 = ninety four