2018-19 FINAL HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL STATS

Chris Morales.                                                                                                                                                         Photo by JOE DiCRISTOFALO

WRESTLING

– Compiled by TONY CASTRO

TOP 10 WINNING PERCENTAGE

Chris Morales vs Citrus High’s Jesse Pounders.                                                                                              Photo by JOE DiCRISTOFALO

RK.

NAME

SCH

YR

W

L

.PCT

PINS

1.

Morales, Chris

SPG

12

41

4

.911*

31*

2.

Spencer, James

SPG

12

38

4

.905

26

3.

Reynolds, Christian

SPG

12

34

6

.850

20

4.

Pritz, Josh

HER

12

42

8

.840

28

5.

Valdez, Fernando

HER

12

46*

9

.836

25

6.

Nardini, Dominic

SPG

10

36

10

.783

11

7.

Dominguez, Jonathan

NCT

10

38

11

.776

26

8.

Lisk, J.

HER

12

24

7

.774

9

9.

Sorensen, Jesse

CEN

11

30

9

.769

22

10.

Tafelski, Bronson

HER

12

38

12

.760

24

* Denotes Hernando County leader.

2018-19 Final Central Bears

Jesse Sorensen

NAME

YR

W

L

PINS

Armand, Logan

9

2

21

0

Carmack, Zack

11

10

10

9

Chancey, Peyton

9

11

21

8

Cheverie, Nick

12

8

11

4

Gates, Kyle

9

2

8

2

Longon, Skyler

10

3

10

1

Oudeans, Kolby

9

7

5

4

Parris, Charles

12

7

7

5

Sorensen, Jesse

11

30

9

22

Tolbert, Chris

9

3

3

0

Wood, Caleb

11

9

6

7

TOTALS (11)

92

111

62

2018-19 Final Hernando Leopards

Fernando Valdez. Photo by JOE DiCRISTOFALO

NAME

YR

W

L

PINS

Ahne, Jonathan

10

13

13

2

Britton, Jonathon

11

38

13

25

Brown, Michael

11

36

14

16

Coney, Qwenton

11

35

13

17

DeLuca, Joe

10

1

2

0

Ertl, William

11

15

13

7

Espinal, Alex

12

39

14

28

Everhard, Eli

9

0

2

0

Fabela, Justin

10

1

4

0

Fleming, Sam

10

36

20

24

Gould, Billy

10

35

12

17

Jackson, Heaven-Leigh

11

23

18

17

Lisk, J.

12

24

7

9

McCombs, Austin

11

15

5

9

Mojica, Diego

10

0

1

0

Perez, Jason

10

6

6

3

Pritz, Josh

10

42

8

28

Romain, Maddox

10

3

8

1

Tafelski, Boston

12

40

14

19

Tafelski, Bronson

12

38

12

24

Tafelski, Gabe

9

0

4

0

Valdez, Fernando

12

46

9

25

TOTALS (21)

484

212

269

2018-19 Final Nature Coast Technical Sharks

Billy Fetzner

NAME

YR

W

L

PINS

Anderson. Angelina

9

3

7

0

Cook, Austin

10

3

8

2

Craine, Dylan

9

5

14

2

Dominguez, Jonathan

10

38

11

26

Fetzner, Billy

10

43

16

29

Flores, Jose

9

3

6

1

Florkowski, Jesse

11

10

20

6

Gentz, Aaron

10

21

22

10

Marotta, Michael

11

30

21

20

Mookdasanit, Malachi

12

4

0

2

Morris, Jaxson

11

30

18

22

Murray, Caleb

9

1

7

1

Paneson, Tristin

10

10

14

9

Patterson, Romeo

9

5

3

1

Prindle, Nick

10

0

6

0

Spellman, Chris

10

32

15

18

Vess, Levi

9

0

4

0

Wiedmer, Damon

9

14

27

4

TOTALS (18)

252

219

154

2018-19 Final Springstead Eagles

Dominic Nardini                                                                                                                                                         Photo by JOE DiCRISTOFALO

NAME

YR

W

L

PINS

Curl, Kyle

10

11

17

6

Desmond, Kyle

11

4

11

0

Gallo, Joe

9

27

18

20

Housel, Dillon

11

25

13

11

Hurley, Eric

9

7

2

2

Mallek, Caleb

10

14

22

9

Morales, Chris

12

41

4

31

Nardini, Dominic

10

36

10

11

Ortiz, Kris

12

18

10

7

Perez, Luis

11

27

18

16

Reif, Amadeus

12

12

22

8

Reynolds, Christian

12

34

6

20

Spencer, James

12

38

4

26

Young, Dante

10

5

7

2

TOTALS (14)

299

164

168

2018-19 Final Weeki Wachee Hornets

Deacon Straube                                                                                         Photo by JOE DiCRISTOFALO

NAME

YR

W

L

PINS

Barker, Isaiah

9

2

2

1

Beck, Lane

9

26

23

9

Chamberlain, Kenneth

10

6

12

5

Charles, Klebert

12

25

24

17

Coley, Josh

12

6

1

3

Danner, Brandon

10

3

1

0

Danner, Jacob

12

31

15

24

Facey, Jahkiye

12

39

15

25

Fann, Devon

12

1

6

1

Fisher, Kaden

10

20

14

12

Fournier, James

12

33

14

23

Garvin, Justin

10

5

4

5

Germain, Keith

10

41

14

27

Harris, Roderick

11

13

5

4

Lisk, Kenny

10

9

7

7

Mayberry, Aidan

10

35

12

22

Molina, Simon

9

18

19

6

Reidinger, Michael

12

2

14

1

Scaffedi, Dominick

9

34

22

17

Schmidt, Jason

12

27

10

21

Straube, Deacon

11

26

16

18

Strickland, Brian

12

35

11

21

Vance, Brock

12

4

1

2

Vedder, Cole

10

32

20

15

Young, Rmayni

9

4

0

0

TOTALS (25)

477

282

288

2018-19 FINAL HERNANDO COUNTY

WRESTLING RECAPS

2018-19 Central Bears

Head Coach – Greg Climan

(1st Year: 1-25-0 overall)

Greg Climan

DATE

OPPONENT

SITE

RESULT

12-07

The Villages^

Away

L 18-51

12-07

Dover-Strawberry Crest^

Away

L 18-66

12-07

Gainesville^

Away

L 18-48

12-07

Weeki Wachee^

Away

L 9-72

12-08

Belleview^

Away

L 18-60

12-08

Lecanto^

Away

L 12-72

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

L 12-66

12-08

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 18-36

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

12th/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

30th/33 teams

12-21

Tampa-Sickles!

Away

L 18-60

12-21

Clearwater Central Catholic!

Away

L 18-34

12-21

Starke-Bradford!

Away

W 30-18

12-21

Tampa Prep!

Away

L 24-40

12-21

Palm Harbor-University!

Away

L 18-66

12-22

Crystal River!

Away

L 3-50

12-22

Inverness-Citrus!

Away

L 22-66

12-22

Belleview!

Away

L 6-60:

12-22

Rob Herrmann Duals @ Citrus!

Away

8th/9 teams

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

:L 3-78

01-12

Hudson&

Away

L 12-48

01-12

Weeki Wachee&

Away

L 8-69:

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

L 12-54

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

L 12-48

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

6th/6 teams

01-19

Ed Kilpatrick Classic at Inverness-Citrus z

Away

17th/18 teams

02-08

Zephyrhills y

Away

L 12-63

02-08

Hudson-Fivay y

Away

L 18-30

02-08

Hudson y

Away

L 12-36

02-08

Tarpon Springs-East Lake y

Away

L 12-63

02-08

Holiday-Anclote y

Away

L 15-21

02-08

Hudson Duals y

Away

6th/6 teams

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

6th/ 7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=.

Away

19th/25 teams

03-07

Class 1A State Finals @ Kissimmee$

Away

45th (T)/74 teams

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Rob Hermann Cup Duals @ Inverness-Citrus.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Dual Meet Tourney @ Brooksville-NCT.

Z Denotes Kilpatrick Classic @ Inverness-Citrus.

Y Denotes @ Hudson Duals.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Hernando Leopards

Head Coach – David Pritz

(7th Year: 18-1-0; 132-77-0 overall)

David Pritz

DATE

OPPONENT

SITE

RESULT

12-07

Land OLakes-Sunlake^

Away

W 67-6

12-07

Crystal River^

Away

W 75-3

12-07

Lecanto^

Away

W 65-11

12-07

Ocala-West Port^

Away

W 66-9

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Away

W 75-0

12-08

Belleview^

Away

W 65-15

12-08

Weeki Wachee^

Away

W 74-4

12-08

Dover-Strawberry Crest^

Away

W 45-29

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

1st/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Home

2nd/33 teams

12-19

The Villages

Home

W 66-9

12-29

Knockout Classic VII ~

Away

23rd/39 teams

01-10

Dade City-Pasco

Home

W 69-6

01-12

Brooksville-Central&

Away

W 78-3

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

W 74-6

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

W 69-3

01-12

Hudson&

Away

W 79-0

01-12

Weeki Wachee&

Away

W 63-9

01-12

Class 1A, District 6 Tourney&

Away

1st/6 teams

01-16

Leesburg z

Home

W 72-9

01-19

Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park

Away

2nd/24 teams

01-25

Orlando-Lake Highland Prep y

Away

L 12-57

02-02

Timber Creek Invitational x

Away

1st/19 teams

02-09

Green Cove Springs-Clay Rotary %

Away

5th/36 teams

02-13

Spring Hill-Springstead

Away

W 36-34

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Home

1st/7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

2nd/25 teams

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

10th/74 teams

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 36th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ Knockout Classic VII @ Kissimmee-Osceola.

& Denotes @ Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-NCT.

X Denotes Class 1A, Region II Duals @ Brooksville-Hernando.

Z Denotes @ Wolfpack Invitational @ Orlando-Timber Creek.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola High.

% Denotes @ 21st Green Cove Springs-Clay Rotary Invitational.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Lakeland-George Jenkins.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach – Chance Phillips

(2nd Year: 7-14-0; 20-28-0 lifetime)

Chance Phillips

DATE

OPPONENT

SITE

RESULT

12-07

Crystal River^

Away

L 36-48

12-07

Ocala-West Port^

Away

L 30-51

12-07

Land O Lakes-Sunlake^

Away

L 36-45

12-07

Lecanto^

Away

L 38-42

12-08

Brooksville-Hernando^

Away

L 0-75

12-08

The Vilages^

Away

L 36-41

12-08

Brooksville-Central^

Away

W 66-12

12-08

Gainesville^

Away

W 54-30

12-08

Weeki Wachee Duals VII^

Away

10th/ 12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

8th/33 teams

12-21

Weeki Wachee &

Away

L 28-54

12-21

Dade City-Pasco &

Away

L 27-48

12-21

New Port Richey-River Ridge &

Away

W 36-36 (via criteria)

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch &

Away

L36-42

12-22

Pinellas Park &

Away

L 21-66

12-22

Brandon &

Away

L 6-62

12-22

New Port Richey-Mitchell &

Away

W 48-18

12-22

New Port Richey-Gulf &

Away

: 30-42

12-22

17th Gulf Duals &

Away

7th/9 teams

01-12

Weeki Wachee#

Home

L 22-57

01-12

Brooksville-Hernando#

Home

L 3-69

01-12

New Port Richey-Gulf#

Home

W 48-29

01-12

Brooksville-Central#

Home

W 54-12

01-12

Hudson#

Home

W 57-24

01-12

Class 1A, District 6 Duals#

Home

3rd/6 teams

01-19

Jerry Mita Invitational y

Away

15th/24 teams

01-26

George Jenkins Invitational x

Away

9th/27 teams

02-02

Palmetto IBT!

Away

6th/18 teams

02-09

Logan Kushner Scramble ~

Away

8th/16 teams

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

3rd/7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

11th/25 teams

03-09

Class 1A, State Finals$

Away

37th/74 teams

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

& Denotes @ New Port Richey-Gulf Duals.

# Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Jerry Mita Invitational @ Pinellas Park.

x Denotes @ Lakeland-George Jenkins Tourney.

! Denotes @ Palmetto Invitational.

~ Denotes @ Logan Kushner Scramble @ Clearwater-Countryside.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Springstead Eagles

Head Coach – Mike LaRocca

(3rd Year: 10-9-0; 4th Year: 54-25-0 lifetime)

Mike LaRocca                                                                                                  Photo by JOE DiCRISTOFALO

DATE

OPPONENT

SITE

RESULT

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

3rd/33 teams

12-19

Inverness-Citrus!

Home

W 55-24

12-19

Belleview!

Home

W 54-21

12-19

Class 2A, District 5 Duals!

Home

1st/7 teams

12-21

Gulfport-Boca Ciega x

Away

W 58-24

12-21

Sarasota Miltary Academy x

Away

W 43-21

12-21

Clearwater x

Away

W 60-7

12-22

St, Petersburg-Gibbs x

Away

W 64-3

12-22

Tarpon Spings-East Lake x

Away

L 33-36

12-22

Dover-Strawberry Crest x

Away

W 53-22

12-22

St. Petersburg-Dixie Hollins x

Away

W 39-36

12-22

Boca Ciega Duals x

Away

2nd/20 teams

12-28

Del Ray Beach-American Heritage ~

Away

L 19-41

12-28

Boca Raton-Olympic Heights ~

Away

L 24-39

12-28

Naples-Palmetto Ridge ~

Away

L 12-64

12-28

Wellington Community School ~

Away

L 33-42

12-29

Tampa-Jesuit ~

Away

L 13-60

12-29

Coral Springs Charter~

Away

L FF

12-29

South Beach Duals ~~

Away

7th/7 teams

01-05

Corey Hill Invitational#

Home

1st/20 teams

01-17

New Smyrna Beach %

Away

W45-26

01-17

Harmony %

Away

L 20-57

01-19

Milton-Winter Duals Invitational &

Away

3rd/26 teams

02-09

Lakeland-Lake Gibson Invitational y

Away

5th/21 teams

02-13

Brooksville-Hernando

Home

L 34-36

02-16

Valrico-Foundation Christian Academy

Home

W 27-0

02-23

Class 2A, District 5 Tourney+

Away

1st/7 teams

03-02

Class 2A, Region II Tourney=

Away

4th/39 teams

03-09

Class 2A, State Finals$

Away

7th/70 teams

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

! Denotes Class 2A, District 5 Duals Tourney @ Spring Hill-Springstead.

X Denotes @ Gulfport-Boca Ciega Duals.

~ Denotes South Beach Duals @ Fort Lauderdale Convention Center.

# Denotes @ Corey Hill Duals @ Spring Hill-Springstead.

% Denotes Class 2A, Region II Duals @ Harmony.

& Denotes @ Milton-Winter Invitational @ St. Cloud.

Z Denotes Class 2A, Region II Duals Final @ Kissimmee-Osceola.

Y Denotes @ Lakeland-Lake Gibson Invitational.

+ Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Inverness-Citrus.

= Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 55th Class 2A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

2018-19 Weeki Wachee Hornets

Head Coach – Dan Gigantelli

(3rd Year: 36-6-0; 95-39-0 overall)

Dan Gigantelli

DATE

OPPONENT

SITE

RESULT

12-07

Dover-Strawberry Crest ^

Home

L 30-46

12-07

Belleview^

Home

W 45-35

12-07

The Villages^

Home

W 48-26

12-07

Brooksville-Central^

Home

W 72-9

12-08

Gainesville^

Home

W 78-6

12-08

Brooksville-Nature Coast Technical^

Home

W 45-36

12-08

Brooksville-Hernando^

Home

L 4-74

12-08

Ocala-West Port ^

Home

W 48-30

12-08

Weeki Wachee Duals^

Home

3rd/12 teams

12-15

Brooksville-Kiwanis Invitational*

Away

14th/33 teams

12-21

Brooksville-Nature Coast Technical x

Away

W 54-28

12-21

Brandon x

Away

L 15-65

12-21

Dade City-Pasco x

Away

W 54-28

12-22

New Port Richey-Mitchell x

Away

W 72-9

12-22

New Port Richey-River Ridge x

Away

W 65-17

12-22

Wesley Chapel-Wiregrass Ranch x

Away

W 54-27

12-22

Pinellas Park x

Away

W 42-35

12-22

New Port Richey-Gulf x

Away

W 48-35

12-22

Gulf Duals x

Away

2nd/9 teams

01-12

Brooksville-Nature Coast Technical&

Away

W 57-22

01-12

New Port Richey-Gulf&

Away

W 59-24

01-12

Brooksville-Central&

Away

W 69-8

01-12

Hudson&

Away

W 69-6

01-12

Brooksville-Hernando&

Away

L 9-63

01-12

Class 1A, District 6 Duals&

Away

2nd/6 teams

01-16

Crystal River y

Away

W 52-24

01-16

Brooksville-Hernando y

Away

L 17-51

01-19

New Port Richey-River Ridge!

Away

W 66-16

01-19

Lakeland-Kathleen !

Away

W 69-12

01-19

Hudson-Fivay !

Away

W 72-9

01-19

Mulberry !

Away

W 82-0

01-19

Zephyrhills !

Away

W 66-17

01-19

Hudson-Fivay Duals!

Away

1st/8 teams

01-25

Ocala-West Port%

Away

W 45-32

01-25

Bradenton Christian%

Away

W 72-12

01-25

Dade City-Pasco%

Away

W 48-29

01-26

Inverness-Citrus

Away

W 66-18

01-26

Tallahassee-Godby%

Away

W 72-9

01-26

Gainesville-Buchholz%

Away

L 21-58

01-26

Crystal River%

Away

W 51-24

01-26

Belleview Duals%

Away

2nd/19 teams

02-01

Tallahassee-Chiles

Away

W 54-25

02-02

Crawfordville-Wakulla Invite~

Away

3rd/19 teams

02-06

New Port Richey-Mitchell

Home

W 78-6

02-16

Gainesville z

Away

W 78-6

02-16

Inverness-Citrus z

Away

W 42-32

02-16

Interlachen z

Away

W 84-0

02-16

Crystal River z

Away

W 63-16

02-16

The Villages z

Away

W 49-30

02-16

The Villages Tournament z

Away

1st/12 teams

02-23

Class 1A, District 6 Tourney+

Away

2nd/7 teams

03-02

Class 1A, Region II Tourney=

Away

6th/25 teams

03-09

Class 1A State Finals$

Away

59th (T)/74 teams

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals VII.

* Denotes @ 37th Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 17th New Port Richey-Gulf Duals.

& Denotes Class 1A, District 6 Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

Y Denotes Class 1A, Region II Duals @ Brooksville-Hernando.

% Denotes @ Belleview Duals.

~ Denotes @ Crawfordville-Wakulla Invitational.

z Denotes @ 14th TD Talbott Duals @ The Villages.

+ Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Orlando-Master’s Academy.

$ Denotes @ 55th Class 1A State Finals @ Kissimmee-Silver Spurs Arena.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 57 = 65