2017 FINAL HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY RECAPS

DISTRICT RUNNERS-UP – Nature Coast Technical’s girls cross country squad added the Class 2A, District 7 runner-up trophy to its trophy collection in 2017 at Hernando Beach’s Weeki Wachee Preserve. Members of the team include (left to right): Head Coach Eric Milholland, Keira Barbee, Isabel Dahmer, Mia DeRonda, Aliyah Dipalma, Emily Escamilla and Abigail Ball.
GIRLS CROSS COUNTRY 

– Compiled by TONY CASTRO

CENTRAL BEARS

Head Coach – Kris Brooks (1st Year)

Kris Brooks
 

DATE

 

RACE

 

SITE

 

RESULT

08-26

Inverness-Citrus Invitational

Inverness-Whispering Pines Park

NTS

09-02

Lecanto Invitational

Lecanto High

NTS

09-23

Crystal River Invitational

Crystal River High

NTS

09-30

4th Weeki Wachee Invitational

Weeki Wachee Preserve

NTS

10-04

5th Nature Coast Invitational

Brooksville-Nature Coast Technical

NTS

10-07

21st Land O’ Lakes Invitational

Shady Hills-Crews Lake Park

NTS

10-12

14th Hernando/Citrus Classic

Brooksville-McKethan Lake

NTS

10-26

Class 2A, District 7

Weeki Wachee Preserve

NTS

11-04

Class 2A, Region II

Port Orange-Atlantic

1 qualifier

HERNANDO LEOPARDS

Head Coach – David Wilson (5th Year)

David Wilson
 

DATE

 

RACE

 

SITE

 

RESULT

09-23

Mitchell Invitational

Holiday-Anclote High

10th/17 teams

09-30

4th Weeki Wachee Invitational

Weeki Wachee Preserve

6th/12 teams

10-04

5th Nature Coast Invitational

Brooksville-Nature Coast Technical

6th/10 teams

10-07

Blue Darter Invitational

Apopka High School

7th/12 teams

10-12

14th Hernando/Citrus Classic

Brooksville-McKethan Lake

6th/7 teams

10-26

Class 2A, District 7

Weeki Wachee Preserve

4th/7 teams.

11-04

Class 2A, Region II

Port Orange-Atlantic

10th/13 teams

NATURE COAST TECHNICAL SHARKS

Head Coach – Eric Milholland (4th Year)

Eric Milholland
 

DATE

 

RACE

 

SITE

 

RESULT

08-26

Inverness-Citrus Invitational

Inverness-Whispering Pins Park

8th/12 teams

09-02

Lecanto Invitational

Lecanto High

5th/21 teams

09-23

Crystal River Invitational

Crystal River High

2nd/6 teams

 

09-30

 

4th Weeki Wachee Invitational

 

Weeki Wachee Preserve

 

1st/12 teams

 

10-04

 

5th Nature Coast Invitational

 

Brooksville-Nature Coast Technical

 

1st/10 teams

 

10-12

 

14th Hernando/Citrus Classic

 

Brooksville-McKethan Lake

 

1st/7 teams

10-26

Class 2A, District 7

Weeki Wachee Preserve

2nd/7 teams

11-04

Class 2A, Region II

Port Orange-Atlantic

5th/13 teams

11-11

Class 2A FHSAA State Finals

Tallahassee-Apalachee Regional

18th/23 teams

SPRINGSTEAD EAGLES

Head Coach – Brandon Wright (3rd Year)

Brandon Wright
 

DATE

 

RACE

 

SITE

 

RESULT

08-26

Inverness-Citrus Invitational

Inverness-Whispering Pins Park

9th/12 teams

09-02

Lecanto Invitational

Lecanto High

16th/21 teams

09-23

12th Mitchell Invitational

Holiday-Anclote High

8th/17 teams

09-30

4th Weeki Wachee Invitational

Weeki Wachee Preserve

8th/8 teams

10-07

21st Land O’ Lakes Invitational

Shady Hills-Crews Lake Park

9th/23 teams

10-12

14th Hernando/Citrus Classic

Brooksville-McKethan Lake

4th/7 teams

10-26

Class 3A, District 7

Brooksville-McKethan Lake

6th/8 teams

WEEKI WACHEE HORNETS

Head Coach – Patrick Skipper (5th Year)

Patrick Skipper
 

DATE

 

RACE

 

SITE

 

RESULT

09-02

Lecanto Invitational

Lecanto High

19th/21 teams

09-23

Crystal River Invitational

Crystal River High School

NTS

09-30

4th Weeki Wachee Invitational

Weeki Wachee Preserve

12th/12 teams

10-04

5th Nature Coast Invitational

Brooksville-Nature Coast Technical

10th/10 teams

10-07

21st Land O’Lakes Invitational

Shady Hills-Crews Lake Park

23rd/23 teams

10-12

14th Hernando/Citrus Classic

Brooksville-McKethan Lake

7th/7 teams

10-26

Class 2A, District 7

Weeki Wachee Preserve

NTS

11-04

Class 2A, Region II

Port Orange-Atlantic

1 qualifier

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ sixty one = 68